Tydzień Obchodów 100lecia Odzyskania Niepodległości w Zespole Placówek Szkolno – Wychowawczych w Białymstoku

Wpisując się w ideę równości w dostępie do kultury, historii i dziedzictwa narodowego z całą społecznością szkolną włączyliśmy się w powszechne obchody 100lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Z uwagi na funkcjonowanie i możliwości psychofizyczne naszych uczniów zaproponowaliśmy możliwie szeroki wachlarz metod i oddziaływań edukacyjno-wychowawczych, aby temat tak ważny w historii naszego kraju, był dostępny w swojej formie i treści dla każdego z naszych uczniów.

Tydzień 5-9.11.2018 r. obfitował w szereg ciekawych wydarzeń i uroczystości, które po krótce zrelacjonujemy tekstem i zdjęciami J.

 

Poniedziałek

Sprawdziliśmy naszą wiedzę w specjalnie przygotowanym quizie. Pracowaliśmy  w zespołach klasowych, aby wspomagać swoją wiedzę. Quiz był tak przygotowany, aby umożliwić w nim udział każdemu uczniowi. Odpowiedzi udzielaliśmy poprzez podnoszenie odpowiednich kartek. 

 

Wtorek

Kolejny dzień pełen wrażeń! Zwłaszcza, że dziś mieliśmy wyjątkowego gościa w szkole. Pan Czesław Jakubowicz przybliżył nam postać Marszałka Piłsudskiego, snując ciekawe opowieści oraz czytając poezję. Z wielką ochotą wybraliśmy się też do centrum miasta, aby pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego złożyć kwiaty i zapalić znicze.

 

Środa

"Polak mały" - niezwykła lekcja i spotkanie! Tym razem zajęcia przeprowadziły panie z Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku. Pani Sylwia Wilczewska i Jolanta Brzozowska zaprezentowały ciekawe filmy, książki oraz garść cennej wiedzy. Na zakończenie dostaliśmy ciekawe upominki. Serdecznie dziękujemy !!!

Czwartek

Szkolna grupa muzyczna „Etno folk” zaprezentowała, a następnie zaprosiła wszystkich nas na wspólne odtańczenie jednego z piękniejszych naszych tańców narodowych – poloneza.

Kolejna atrakcją było rozstrzygnięcie szkolnego konkursu plastycznego „Za co kocham Polskę” pod patronatem naszej pani dyrektor Doroty Rodziewicz. Prace zawisły w galerii szkolnej i stanowiły wspaniałą ozdobę w tym wyjątkowym tygodniu.

Piątek

Jeszcze Polska nie zginęła ! O godzinie 11.11 z całą społecznością szkolną odśpiewaliśmy uroczyście Hymn Polski "Mazurek Dąbrowskiego". Świąteczny nastrój towarzyszył nam przez cały tydzień. W dniu dzisiejszym podsumowaliśmy nasze szkolne obchody i to co się działo w ostatnich dniach. Śpiewaliśmy piękne pieśni patriotyczne, nad głowami powiewały flagi, a z buzi nie schodził uśmiech.

Zakończenie

Za cały tydzień serdecznie dziękujemy Zespołowi Obchodów 100lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości, w szczególności pani dyrektor Dorocie Rodziewicz i nauczycielom: pani Annie Kopczuk, Iwonie Krzykale, Annie Rogalskiej, Anecie Żak, Joannie Żarskiej oraz pozostałym nauczycielom i pracownikom Szkoły wspierającym. Największe podziękowania należą się naszym uczniom i wychowankom, którzy jak zwykle stanęli na wysokości zadania, wykazali się dużym zaangażowaniem i dobrym humorem.

Czytaj dalej...

VIII Podlaski Memoriał im. Waldemara Kikolskiego w Biegach Przełajowych

Dnia 15.11.2018 r.  odbył się VIII Podlaski Memoriał im. Waldemara Kikolskiego w Biegach Przełajowych Szkół Specjalnych . Organizatorem imprezy był Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy przy ul. Antoniuk Fabryczny 40 w Białymstoku.
 Z naszej placówki w zawodach udział wzięło 5 – ro zawodników, którzy rywalizowali
 w biegu na dystansie 400 m :
- Marcin Maksimowicz I m – ce
- Eset Khabibulaewa II m – ce
- Shabinam Edilova II m -ce
- Katarzyna Koc III m -ce
- Kacper Danilczuk III m - ce
- Zuzanna Chlabicz – kibic
 Zmagania sportowe uwieńczone zostały wręczeniem pamiątkowych medali oraz pucharów.

Czytaj dalej...

Obchody 100 lecia Odzyskania Niepodległości w naszej szkole

Scenariusz obchodów 100lecia Odzyskania Niepodległości

w Zespole Placówek Szkolno – Wychowawczych w Białymstoku

Wstęp

Wpisując się w ideę równości w dostępie do kultury, historii i dziedzictwa narodowego, chcemy włączyć się z całą społecznością szkolną w powszechne obchody 100lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Z uwagi na funkcjonowanie i możliwości psychofizyczne naszych uczniów chcemy zaproponować możliwie szeroki wachlarz metod i oddziaływań edukacyjno-wychowawczych, aby temat tak ważny w historii naszego kraju, był dostępny w swojej formie i treści dla każdego z naszych uczniów.

Opracowanie:

mgr Anna Kopczuk

mgr Anna Rogalska

mgr Aneta Żak

mgr Joanna Żarska

Realizacja:

Uczniowie  i nauczyciele Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczych w Białymstoku:

Szkoła Podstawowa Nr 35 i Ośrodek Szkolno-Wychowawczy.

Temat: Odzyskanie przez Polskę Niepodległości 1918.

Cele:

- kształtowanie postaw patriotycznych i sposobu ich wyrażania,

- rozbudzanie szacunku do tradycji narodowych,

- wzbudzanie w uczniach zainteresowania dziejami Polski i pogłębianie umiejętności ich rozumienia,

- aktywne uczestnictwo w życiu szkolnym i społecznym.

-integracja ze społecznością lokalną- nawiązanie współpracy z Instytutem Pamięci narodowej oraz Grupą Rekonstrukcyjną Twierdza Osowiec.

-rozwijanie zdolności twórczych i artystycznych uczniów.

-budowanie szacunku dla symboli narodowych.

-propagowanie wartości patriotycznych i obywatelskich.

-rozwijanie umiejętności pracy w grupie i komunikowania się.

Metody pracy

Podczas realizacji projektu należy stosować zróżnicowane metody nauczania dostosowane do możliwości psychofizycznych uczniów, zarówno tradycyjne, jak i aktywizujące, rozwijające ucznia oraz jego samodzielność w zdobywaniu wiedzy. Uczniowie mogą pracować zarówno indywidualnie jak i w zespołach.

Zajęcia będą prowadzone metodą projektu z wykorzystaniem:

  • materiałów multimedialnych
  • pracy z materiałem źródłowym
  • pogadanek
  • wycieczek
  • inscenizacji i montaży słowno-muzycznych
  • pokazów
  • prac plastycznych
  • lekcji pokazowych

Harmonogram działań:

Lp. Treści Sposoby realizacji Termin
1

Polska Niepodległa

Przeprowadzenie lekcji przez przedstawicieli Instytutu Pamięci Narodowej pt. „Polak mały”.

- konkurs plastyczny „Za co kocham Polskę” – wykonanie prac plastycznych przez zespoły klasowe, prezentacja prac w szkolnej galerii.

- tańce narodowe: Polonez – nauka tańca.

-nauka i utrwalanie przez zabawę Hymnu Polski „Mazurek Dąbrowskiego”.

-utrwalanie symboli narodowych

05.11.2018
2 Postać Józefa Piłsudskiego i jego wielka rola w odzyskaniu niepodległości

- przybliżenie uczniom postaci Józefa Piłsudskiego

w formie pogadanki.

- wyjście uczniów wraz z nauczycielami pod       pomnik Józefa Piłsudskiego w Białymstoku,      złożenie kwiatów

06.11.2018

3 Wojenko, wojenko…

- występ zaproszonej grupy rekonstrukcyjnej Twierdzy Osowiec: przybliżenie postaci wyglądu żołnierzy tego okresu oraz broni, którą się posługiwano- pogadanka

- wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych

07.11.2018

4 Kocham Cię Polsko! - quiz wiedzy historycznej ( ze zróżnicowanym stopniem trudności oraz w wersji dla osób komunikujących się z wykorzystaniem AAC)

08.11.2018

5 Jeszcze Polska …

- wspólne odśpiewanie hymnu narodowego

- historia Polski w obiektywie - oglądanie filmów dokumentalnych oraz zdjęć o tematyce historycznej z okresu Dwudziestolecia Międzywojennego.

09.11.2018

Czytaj dalej...

Stowarzyszenie RMW

Szkoła Współpracy

Fundacja Sedeka

Erasmus+

Licznik

Dzisiaj 2

Wczoraj 33

Tygodniowo 118

Miesięcznie 527

Razem 85456

PSS Społem

PSS Społem

Leroy Merlin

Liroy Merlin

Chrońmy dzieci

Chronimy dzieci