Wycieczka "Baśniowym szlakiem"

W poniedziałek 18.05.2015 nasi uczniowie, rodzice i opiekunowie spędzili dzień na Baśniowym Szlaku, ściśle związanym ze słynną suwalczanką, poetką Marią Konopnicką.

 W Wiosce Wesołych Wędrowców  w Maniówce koło Suwałk wraz z Jankiem Wędrowniczkiem i krasnoludkiem Podziomkiem powitały nas przeurocze gospodynie, Pani Jagodzianka, Pani Marcinowa i Kocie Oczko – nadworny mag Króla Błystka. Z nimi poznaliśmy  zagadki z życia wsi, sztukę wytwarzania mąki i łowienia ryb. Znaleźliśmy tu wiejskie zagrody, stragan pani Marcinowej, Kasiną Chatę, młyn wiatrowy, bociany i stadko owiec.

 Podczas przedstawienia kukiełkowego pt. Legenda o rybie siei dowiedzieliśmy się także skąd wzięła się ryba sieja na Suwalszczyźnie. A w tajemnice meteorologii wprowadził nas największy na świecie termometr. Niestety tego dnia nie wskazywał ciepłej,  przyjaznej temperatury i pomimo, że program wyjazdu do Wioski Wesołych Wędrowców był niezmiernie ciekawy, zmienna pogoda nieco pokrzyżowała plany i nie udało się nam odszukać skarbu króla krasnoludków.

 W zamian za spacery w słońcu mieliśmy okazję samodzielnie przygotować i wystrzelić wodne rakiety. Frajdy było co nie miara. Każdy uczestnik otrzymał Dyplom – zaświadczenie odbycia pierwszego etapu podróży do Etnobajki i Odznakę Wędrowca.

 Pamiątką z wyjazdu były również samodzielnie wykonane i upieczone przez panie gospodynie czarne koty.

Ośrodek "Maniówka" położony jest w otulinie Wigierskiego Parku Narodowego to jeden z siedmiu przystanków na Baśniowym Szlaku Suwalszczyzny a droga do niego odkrywa niezwykłe piękno tutejszej przyrody, bogactwo historii, legend i tradycji pogranicza. Może kiedyś znów wybierzemy się w poszukiwaniu Krasnoludków, Króla Błystka i jego świty oraz baśniowego świata gąsek sierotki Marysi hmm?

Zapraszamy do galerii zdjęć.

 

 

Czytaj dalej...

Ogródek Szkoły Współpracy


Projektowanie ogrodu, zbieranie pomysłów i ochotników do współpracy trwało dość długo, ale jak wiemy wszystko co piękne potrzebuje czasu do wykiełkowania. Dziś możemy powiedzieć, że nasz ogród nie tylko kiełkuje ale już kwitnie dzięki determinacji kilku mam naszych uczniów ogród pięknieje z dnia na dzień.

Ich dążenie i ciężka praca oraz nawiązana współpraca z firmą Leroy Merlin owocuje spełnieniem marzeń o ogrodzie i prowadzeniu w nim zajęć hortiterapii (ogrodoterapii, czyli leczenia za pomocą ogrodów. W hortiterapii wykorzystuje się pracę fizyczną, czyli uczestnictwo w uprawie i pielęgnowaniu roślin oraz stymulację dotykową i węchową).

Zachęcaliśmy wszystkich Rodziców, Uczniów i Pracowników szkoły do zaangażowania się i do pomocy w realizacji tego przedsięwzięcia. Dziękujemy wszystkim, którzy wspierali nas pomysłami, swoim czasem i pracą.

Czytaj dalej...

Podziękowanie dla Fundacji Eco Texil

Dnia 20 maja 2015r., na uroczystym spotkaniu „Po zdrowie na rowerach” Fundacja Eco Texil Od Was dla Was pośrednictwem oddziału okręgowego PCK przekazała 3 trzykołowe rowery rehabilitacyjne uczniom naszej szkoły oraz 7 rowerów podopiecznym Domu Pomocy Społecznej przy ul. Baranowickiej. Podczas przekazania rowerów obecni byli Dyrektor Podlaskiego Okręgowego Oddziału PCK pani Elżbieta Paszkowska, Dyrekcja DPS-u pan Wojciech Jocz i pani Anna Trochim - Sidorkiewicz, nauczyciele, uczniowie, podopieczni DPS-u oraz rodzice.

Rowery przede wszystkim wspomogą proces rehabilitacji, poprawiają sprawność fizyczną oraz pomogą odkryć ciekawe miejsca naszej okolicy.

Fundacja Eco Texil zajmuje się recyklingiem odzieży używanej w całej Polsce. Pojemniki z logo fundacji są ustawione również w naszym mieście. Teraz to logo będzie nam kojarzyło się z rowerami. Działalność fundacji jest nam bliska z dwóch powodów- szkoła od lat promuje zdrowie i ruch oraz dba o środowisko naturalne biorąc udział w miejskich, ogólnopolskich akcjach i programach.

Za otrzymany dar przesyłamy gorące podziękowania Fundacji Eco Texil Od Was dla Was.

MEDIA O NAS:

PORANNY

RADIO BIAŁYSTOK

Czytaj dalej...

Stowarzyszenie RMW

Szkoła Współpracy

Fundacja Sedeka

Erasmus+

Licznik

Dzisiaj 0

Wczoraj 28

Tygodniowo 152

Miesięcznie 780

Razem 87224

PSS Społem

PSS Społem

Leroy Merlin

Liroy Merlin

Chrońmy dzieci

Chronimy dzieci