Wizyta w schronisku dla zwierząt.

30 kwietnia 2015, w piękne wiosenne popołudnie grupa uczniów wspólnie z nauczycielami odwiedziła przebywające w schronisku zwierzęta, przywożąc im karmę i koce zebrane w szkole i DPSie. Pani Ula, opowiedziałam nam o swojej pracy ze zwierzętami, o ich pielęgnacji i żywieniu oraz ulubionych zabawach.Uczniowie mieli okazję pobawić się razem z kilkoma małymi psiakami w zagrodzie, takim „psim placu zabaw”. Niektórzy z nich po raz pierwszy odważyli się zbliżyć i pogłaskać te przyjazne i oczekujące przyjaźni zwierzątka.

Na zakończenie spotkania otrzymaliśmy podziękowania, które bardzo nas wzruszyły, podziękowania dla uczniów ZS nr 12 oraz dla mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Białymstoku, którzy przyczynili się do zebrania tak dużej ilości koców i pożywienia. Zostaliśmy zaproszeni na kolejne spotkania i nie omieszkamy z nich skorzystać.

Wszystkim miłośnikom zwierząt dedykujemy wiersz p. Barbary Borzymowskiej

SCHRONISKO NIECHCIANYCH UCZUĆ

Jeśli kiedyś duma nadmierna
z człowieczeństwa w tobie zagości,
pójdź do schroniska niechcianych uczuć,
przechowalni niepotrzebnych miłości.
W każdej klatce mieszka ciężka dola.
Między pręty smutek wciska nos.
I na pewno nie załatwia sprawy
wzruszenie ramion, no cóż, taki los.
Może, kiedy tam się wybierzesz,
smutne oczy zawładną twym sercem
i już będzie jedna miłość potrzebna,
jednej stanie się kres poniewierce.

Potem będziesz miał już samą radość:
psa z milionem merdających ogonów.
I z pewnością szybko się przekonasz,
że to lepsze od fałszywych ukłonów.

Czytaj dalej...

Wycieczka "Baśniowym szlakiem"

W poniedziałek 18.05.2015 nasi uczniowie, rodzice i opiekunowie spędzili dzień na Baśniowym Szlaku, ściśle związanym ze słynną suwalczanką, poetką Marią Konopnicką.

 W Wiosce Wesołych Wędrowców  w Maniówce koło Suwałk wraz z Jankiem Wędrowniczkiem i krasnoludkiem Podziomkiem powitały nas przeurocze gospodynie, Pani Jagodzianka, Pani Marcinowa i Kocie Oczko – nadworny mag Króla Błystka. Z nimi poznaliśmy  zagadki z życia wsi, sztukę wytwarzania mąki i łowienia ryb. Znaleźliśmy tu wiejskie zagrody, stragan pani Marcinowej, Kasiną Chatę, młyn wiatrowy, bociany i stadko owiec.

 Podczas przedstawienia kukiełkowego pt. Legenda o rybie siei dowiedzieliśmy się także skąd wzięła się ryba sieja na Suwalszczyźnie. A w tajemnice meteorologii wprowadził nas największy na świecie termometr. Niestety tego dnia nie wskazywał ciepłej,  przyjaznej temperatury i pomimo, że program wyjazdu do Wioski Wesołych Wędrowców był niezmiernie ciekawy, zmienna pogoda nieco pokrzyżowała plany i nie udało się nam odszukać skarbu króla krasnoludków.

 W zamian za spacery w słońcu mieliśmy okazję samodzielnie przygotować i wystrzelić wodne rakiety. Frajdy było co nie miara. Każdy uczestnik otrzymał Dyplom – zaświadczenie odbycia pierwszego etapu podróży do Etnobajki i Odznakę Wędrowca.

 Pamiątką z wyjazdu były również samodzielnie wykonane i upieczone przez panie gospodynie czarne koty.

Ośrodek "Maniówka" położony jest w otulinie Wigierskiego Parku Narodowego to jeden z siedmiu przystanków na Baśniowym Szlaku Suwalszczyzny a droga do niego odkrywa niezwykłe piękno tutejszej przyrody, bogactwo historii, legend i tradycji pogranicza. Może kiedyś znów wybierzemy się w poszukiwaniu Krasnoludków, Króla Błystka i jego świty oraz baśniowego świata gąsek sierotki Marysi hmm?

Zapraszamy do galerii zdjęć.

 

 

Czytaj dalej...

Ogródek Szkoły Współpracy


Projektowanie ogrodu, zbieranie pomysłów i ochotników do współpracy trwało dość długo, ale jak wiemy wszystko co piękne potrzebuje czasu do wykiełkowania. Dziś możemy powiedzieć, że nasz ogród nie tylko kiełkuje ale już kwitnie dzięki determinacji kilku mam naszych uczniów ogród pięknieje z dnia na dzień.

Ich dążenie i ciężka praca oraz nawiązana współpraca z firmą Leroy Merlin owocuje spełnieniem marzeń o ogrodzie i prowadzeniu w nim zajęć hortiterapii (ogrodoterapii, czyli leczenia za pomocą ogrodów. W hortiterapii wykorzystuje się pracę fizyczną, czyli uczestnictwo w uprawie i pielęgnowaniu roślin oraz stymulację dotykową i węchową).

Zachęcaliśmy wszystkich Rodziców, Uczniów i Pracowników szkoły do zaangażowania się i do pomocy w realizacji tego przedsięwzięcia. Dziękujemy wszystkim, którzy wspierali nas pomysłami, swoim czasem i pracą.

Czytaj dalej...

Stowarzyszenie RMW

Szkoła Współpracy

Fundacja Sedeka

Erasmus+

Licznik

Dzisiaj 2

Wczoraj 23

Tygodniowo 93

Miesięcznie 564

Razem 87979

PSS Społem

PSS Społem

Leroy Merlin

Liroy Merlin

Chrońmy dzieci

Chronimy dzieci