Działania zrealizowane w ramach szkolnego Programu Profilaktycznego

W pierwszym semestrze roku szkolnego 2018/2019 w ramach Szkolnego Programu Profilaktycznego uczniowie uczestniczyli w trzech formach kontaktu ze sztuką.

1.         Wyjście na warsztaty muzyczne do Opery Podlaskiej „Drzwi do świata muzyki” „

Zostaliśmy wprowadzeni w świat muzyki. W czasie zabawy uczniowie poruszali  się w rytmach proponowanych przez edukatorów, ale  również podawali własne  propozycje, które znają z otaczającego świata (pociąg, zegar, bicie serca). Szukali  odpowiedzi na pytania o to, czym jest cisza, a czym dźwięk, jakie dźwięki nas otaczają, czy wpisane są w nie emocje, czy mają na nas wpływ, wywołują reakcje, uczucia.

2.         Występ w szkole teatru Conieco z przedstawieniem „ Dwa serca”

Przedstawienie ekologiczne pokazało dzieciom w sposób przystępny jak nie należy zachowywać się w lesie oraz zasady postępowania z odpadami. Strach na wróble – Staszek, lis, wiaterek przestrzegają nas przed tym jak góra nieczystości może zamienić się w wielką Paskudę, którą bardzo trudno wygonić.

3.         Występ w szkole teatru Conieco z przedstawieniem  „Pluszowa opowieść o przyjażni”

W atmosferze przygotowań do świąt obejrzeliśmy przedstawienie o sile przyjaźni.

Zimny Bałwanek postanawia ,że zrobi wszystko, by być cieplejszym dla swojego przyjaciela zajączka. Poświecenie i upór sprawiają, ze znajduje się często w zabawnych sytuacjach. Wszystko jednak dobrze się kończy a widzowie dowiadują się , że prawdziwa przyjaźń to oddanie i poświecenie dla innych.

Czytaj dalej...

Wychowanie i profilaktyka

W naszej placówce działania wychowawczo-profilaktyczne prowadzone są poprzez indywidualne rozmowy z wychowankami, rodzicami, prowadzenie zajęć, zaplanowane imprezy szkolne, pozaszkolne, różnorodne akcje, spotkania z przedstawicielami instytucji działających na rzecz bezpieczeństwa społeczeństwa. Współpracujemy z instytucjami: Komendą Miejską Policji, Komendą Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku.

Podstawą oddziaływań wychowawczo - profilaktycznych jest: rozwój ucznia w kierunku większej samodzielności, zdolności do uczestnictwa życiu społecznym, kulturalnym,  troska o własne ciało, wyksztalcenie nawyku dbania o swoje zdrowie itp.

 

Wychowanie to wspieranie dziecka w rozwoju ku pełnej dojrzałości w sferze fizycznej, emocjonalnej, intelektualnej, duchowej i społecznej, które powinno być wzmacniane i uzupełniane przez działania z zakresu profilaktyki dzieci i młodzieży. To proces angażujący dwie osoby: wychowawcę (np. rodzica, nauczyciela, duszpasterza, sąsiada, starszego kolegę) oraz wychowanka (dziecko/nastolatka). Osoby te pozostają w relacji opartej na wzajemnym poszanowaniu godności osobistej i współdziałają w osiąganiu pełnej dojrzałości
w wymienionych wyżej sferach.

 

Profilaktyka to proces wspomagania wychowanka w radzeniu sobie z trudnościami zagrażającymi prawidłowemu rozwojowi i zdrowemu życiu, a także ograniczenie i likwidowanie czynników blokujących i zaburzających zdrowe życie.

 

Rozróżnia się profilaktykę:

  • pierwszorzędową (pierwotną) – adresowana jest ona do grupy osób niskiego ryzyka i realizuje dwa cele – promocję zdrowego stylu życia oraz opóźnianie wieku inicjacji, a przez to zmniejszenie zasięgu zachowań ryzykownych (zapobieganie wystąpieniu zaburzeń).
  • drugorzędową – adresowana jest do grupy osób podwyższonego ryzyka. Celem działań jest ograniczenie głębokości i czasu trwania dysfunkcji, umożliwienie wycofania się z zachowań ryzykownych (np. poradnictwo rodzinne i indywidualne, socjoterapia). Efektem oddziaływań jest minimalizowanie istniejących już zaburzeń.
  • trzeciorzędową – adresowana jest do grupy osób wysokiego ryzyka. Ma ona na celu przeciwdziałanie pogłębianiu się rozwiniętych zaburzeń jak również zapobieganie społecznym konsekwencjom już rozwiniętych zaburzeń. Głównie jest to leczenie, rehabilitacja i resocjalizacja.
Czytaj dalej...

Projekty edukacyjne

Projekty edukacyjne realizowane w naszej placówce na rok szkolny 2017/2018

 

L.P.

NAZWA PROGRAMU

UCZESTNICY KOORDYNATOR
1.

 

Żyj smacznie i zdrowo

 

 zyj smacznie Kl. gimnazjalne

Zespół Eko

p. Małgorzata Tenderenda

2.

 

Śniadanie daje moc

 

 sniadanie moc Cała szkoła
3.

 

Dobrze jemy ze szkołą na widelcu

 

 szkola na widelcu Kl. I-III
4.

 

Jem drugie śniadanie

 

 drugie sniadanie Kl. gimnazjalne
5.

 

Lubella inspiruje i edukuje

 

 lubella Kl. gimnazjalne
6.

Program dla szkół – Spożywanie produktów mlecznych, warzywnych i owocowych

  Kl. I-V
7.

Ekokonkurs „ Akcja Zbiórki Baterii pod hasłem Bez stresu dla środowiska

  Cała szkoła
8.

 

Moje miasto bez elektrośmieci

 

 moje miasto Cała szkoła
9.

Szkolna zbiórka surowców wtórnych ( makulatury, plastikowych nakrętek i złomu aluminiowego) pod hasłem „Nie ma śmieci są surowce.”

  Cała szkoła
10.

Akcje na rzecz środowiska przyrodniczego:

ü  Sprzątanie Świata Polska 2017

ü  Ratujmy kasztany 2017

 

  Cała szkoła
11.

Kampania „Pola nadziei”

pod hasłem „Nadzieja zawieść nie może”

 pola nadzei Cała szkoła
12.

 

„Młody turysta- gimnazjalista

  Kl. gimnazjalne p. Krystyna Szymańska
 

W ramach zdrowego odżywiania – warsztaty  zdrowego gotowania, prowadzone przez uczniów Technikum Gastronomicznego w Białymstoku

 

  Kl. gimnazjalne p. Krystyna Szymańska
13.

Szkolny program edukacyjny

„Starszy kolega”

 

 

Kl. III gimnazjum

Kl. III szkoły podstawowej

p. Joanna Żarska

p. Anna Rogalska

14.

Szkolny program edukacyjny

„Badacze przyrody

i przyjaciele drzew”

 

  Cała szkoła

p. Alicja Olech

p. Justyna Trochimczuk

15.

Innowacja pedagogiczna

„Magiczny świat polskich legend”

 

Kl. V-VI

Kl. IV-VII

p. Elżbieta Oksiejczuk-Prusak

p. Iwona Ropiak

16.

Szkolny projekt edukacyjny

„Nasze książki”

 

  Cała szkoła

p. Alina Wysocka

p.  Alicja Olech

Czytaj dalej...

Zajęcia terapeutyczne

W okresie od marca  do października 2015r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach terapeutycznych z udziałem konia. Łącznie odbyło się 10 wyjazdów do stadniny w Grabówce, gdzie każde dziecko doświadczyło na sobie dobroczynnego wpływu konia w sferze ruchowej, emocjonalnej, psychicznej i poznawczej. Uczniowie nawiązywali kontakt z koniem także poprzez karmienie i czyszczenie zwierzęcia, co okazywało się radosnym przeżyciem, nierzadko połączonym z pokonywaniem własnych obaw i lęków. Kontakt z przyrodą (zajęcia odbywały się przy lesie)
oraz obcowanie z koniem stanowiły doskonałą aktywizację dzieci zarówno w sferze ruchowej jak i poznawczo-społecznej.

Zajęcia zostały przeprowadzone w ramach przyznanego przez Urząd Miejski grantu na realizację projektu w roku 2015 „Terapia kontaktowa z udziałem konia- hipoterapia”, którym objęto 12 uczniów Szkoły Podstawowej Nr 35 w Białymstoku.

Dziękujemy wszystkim rodzicom za towarzyszenie nam podczas wyjazdów w teren. 

Czytaj dalej...

Stowarzyszenie RMW

Szkoła Współpracy

Fundacja Sedeka

Erasmus+

Licznik

Dzisiaj 6

Wczoraj 21

Tygodniowo 87

Miesięcznie 427

Razem 88721

PSS Społem

PSS Społem

Leroy Merlin

Liroy Merlin

Chrońmy dzieci

Chronimy dzieci