W Białymstoku w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Waldemara Kikolskiego, ul. Antoniuk Fabryczny 40 mieści się Ośrodek Wsparcia i Testów. Osoby z niepełnosprawnością oraz ich opiekunowie mogą bezpłatnie wypożyczyć wysoko specjalistyczny sprzęt asystujący. Takie technologie mogą ułatwić komunikowanie się, dostęp do informacji, naukę, rozwijanie hobby, zwiększenie aktywności życiowej, dbałość o zdrowie, a co za tym idzie samodzielność i zaradność osób z niepełnosprawnościami, pomagają w codziennym funkcjonowaniu. Kadra OWiT –u pomoże w doborze odpowiedniej technologii dostosowanej do indywidualnych potrzeb, a także przeprowadzi instruktaż, jak korzystać z danego sprzętu, urządzenia, oprogramowania. Osobami wypożyczającymi technologie asystujące w OWiT mogą zostać:
a) osoby, które przedstawią skierowanie z PFRON celem udzielenia wsparcia w ramach zadania (najpóźniej w dniu przystąpienia do wsparcia);
b) osoby z niepełnosprawnością, które posiadają aktualne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, aktualne orzeczenie o niepełnosprawności lub aktualne orzeczenie równoważne (orzeczenie lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub orzeczenie o zaliczeniu do jednej z grup inwalidów), które skorzystają z realizacji zadania.
OWiT jest dostępny stacjonarnie dla osób z niepełnosprawnościami (OzN) w wyznaczonych dniach i godzinach oraz komunikacyjnie pod numerami telefonu: tel. 885554485, tel. 887887846 i adresem e-mail:
Sprzęt do testowania https://owit.sosw.bialystok.pl/sprzet-do-testowania/
Zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Czas z bliskimi, wypełniony wspólnym biesiadowaniem, śpiewaniem kolęd i prezentami. Będziemy sobie składać życzenia i zapewne będziemy mówić o zdrowiu i spokoju. A o spokój czasem najtrudniej właśnie przed świętami. Czas przygotowania może przysporzyć nam okazji do robienia czegoś razem, budować wspomnienia zapachów i smaków. Ale może być czasem napięć, stresu i męczącego zamieszania. W okresie świątecznym wiele się zmienia – dekoracje w domu, krzątający się więcej niż zwykle domownicy, no i te zapachy – intensywne, różnorodne i czasem w nadmiarze. Takie czynniki, które mogą zarówno być tym na co czekamy, może być tez tym, powoduje zwiększony stres u naszych dzieci. Więcej płaczu, krzyku, wokalizacji, stereotypii ruchowych. Niech to będzie znak, żeby się zatrzymać, pochylić nad swoim dzieckiem i spróbować spojrzeć z jego/jej perspektywy na to co się dzieje. Układy nerwowe naszych dzieci, są dużo bardziej wrażliwe i podatne na przeciążenia. Zadbajmy o nasze dzieci, o ich dobrostan i równowagę. Cieszmy się tym co buduje nasze rodzinne wspomnienia. Pięknych Świąt ! A teraz czas na obiecane przedświąteczne inspiracje od rodziców naszych uczniów. Sięgajcie śmiało po przepisy z Polski, Ukrainy i Włoch!
Wesołych Świąt Bożego Narodzenia !
Веселих Різдвяних свят! "
Buon Natale"
SERNIK LWOWSKI (Olena Miliashevych)
SKŁADNIKI ½ kg - tłustego twarogu (nie mokrego) 4 - jajka 1 szklanka - cukru 130 g - masła skórka z cytryny 1 łyżka - kaszy manny garść rodzynków POLEWA 1 łyżka - masła 2 łyżki - cukru 3 łyżki - śmietanki 2 łyżki - kakao
OPIS PRZYGOTOWANIA Żółtka oddzielić od białek. Utrzeć z cukrem. Dodać miękkie masło, zmiksować. Uperfumować skórką otartą z cytryny. Wsypać kaszę i rodzynki, dodać zmielony twaróg. Wymieszać mikserem. Białka ubić na sztywno. Delikatnie, za pomocą szpatułki, połączyć z masą serową. Przełożyć do tortownicy (średnica 23 cm, foremka wyścielona papierem do pieczenia i wysmarowana masłem). Wyrównać. Wstawić do piekarnika rozgrzanego do 180 st. C. Piec przez ok. 50 minut. Masło roztopić w rondelku. Dodać cukier i śmietankę. Wsypać kakao. Gdy polewa się zagotuje, pokryć nią sernik. Podawać z filiżanką herbaty i konfiturą.
LIZAKI BEZOWE (Izabella Butkiewicz)
SKŁADNIKI 2 białka z jajek L. 110g drobnego cukru. kolorowa posypka, barwnik spożywczy. papierowe słomki, papier do pieczenia.
OPIS PRZYGOTOWANIA Białka w temperaturze pokojowej wkładamy do metalowej lub szklanej miski i miksujemy do uzyskania piany. Do piany wsypujemy cukier łyżka po łyżce cały czas mieszając. Po dodaniu całego cukru miksujemy jeszcze ok 10 minut. Masa musi być sztywna i lśniąca. Jeżeli chcemy mieć kolorowe lizaki dodajemy barwnik spożywczy. Przekładamy masę do rękawa cukierniczego z tylką ozdobną. Na blaszce z piekarnika rozkładamy papier do pieczenia, układamy słomkę i wciskamy masę w dowolnym kształcie. Lizaki suszymy w temperaturze od 70-80 stopni ( zależy od mocy piekarnika) 2,5-3 godziny. Zostawiamy do całkowitego ostygnięcia, najlepiej całą noc.
CIASTECZKA JABŁKOWO CYNAMONOWE (Emilia Toczyłowska)
SKŁADNIKI ciasto: kostka masła ¾ szklanki śmietany 18% 2 szklanki maki nadzienie: jabłka pokrojone na kawałki i posypane cynamonem
PIS PRZYGOTOWANIA Siekamy masło z mąką i dodajemy stopniowo śmietanę. Zagniatamy krótko ciasto. Rozwałkowujemy na cienka warstwę i wycinamy kwadraciki o boku 10 cm. Na wyciętych kwadracikach z ciasta układamy jabłka i zlepiamy rogi ciasta (formujemy stożek). Pieczemy ok 30 min w temperaturze 180 ℃. Po ostudzeniu podajemy posypane cukrem pudrem.
To osobista książka o sile psychicznej, odporności i odzyskiwaniu życiowej równowagi. Autorka ze zrozumieniem pochyla się nad naszymi próbami zadbania o siebie i pokazuje drogi wyjścia z pułapek, w które wpadamy. Szczerze dzieli się historiami z własnego życia, co sprawia, że jest to też lektura pełna osobistych wzruszeń i refleksji. To książka dla zmęczonych, przytłoczonych codziennością i próbujących zaspokoić potrzeby wszystkich wokół, po drodze zapominając o tych własnych. O tym, jak nażyć się: w pobliskim parku, na własnej kanapie, nad morzem, czy w górach.
Różne drogi, ten sam cel – Ty.
Drodzy Rodzice, odpowiadając na Wasze potrzeby serdecznie zapraszamy na spotkanie z psychologiem szkolnym panią Katarzyna Puchalską Gawron, gdzie w otwartej i przyjaznej atmosferze będzie można poruszyć wiele tematów. W zależności od oczekiwań uczestników spotkanie te będą mogły mieć charakter cykliczny w postaci grupy wsparcia lub Klubu Rodzica. Zapraszamy.
Zapraszamy wszystkich chętnych do odwiedzania szkolnej strony internetowej a w niej zakładki "Kącik Rodzica”. Naszym celem jest stworzenie przestrzeni, gdzie będziemy umieszczać informacje o ciekawych i inspirujących artykułach, blogach, filmach, książkach oraz darmowych webinariach dotyczących wspierania rozwoju dziecka i edukacji dziecka ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Mamy nadzieję, że każdy odnajdzie tu coś wartościowego dla siebie.
Zespół redagujący: Zespół do spraw wsparcia rodziny
ul. Krakowska 19
15 - 875 Białystok
tel/fax (85) 742-13-41
Dyrektor Anna Małgorzata Samborska