Nasza przygoda ze zwierzętami trwa już od wielu lat. Uczniowie wręcz przepadają za kontaktem z żywymi zwierzętami, które wplatamy w działania terapeutyczne. Dogoterapia, hipoterapia, alpakoterapia czy capriterapia to sztandarowe aktywności przynoszące wymierne korzyści dla uczniów ZPSW.
Na stałe współpracujemy ze stadniną koni KRES w Jurowcach, gdzie możemy skorzystać z dobroczynnego wpływu na organizm dziecka nie tylko koni, ale również alpak, kóz czy królików. W ramach zajęć terenowych odbywają się spacery po lesie ze zwierzętami, jazda na grzbiecie konia, prowadzenie, karmienie, czynności pielęgnacyjne, nawiązywanie kontaktu poprzez dotyk.
Zajęcia ze zwierzętami to terapia, ale również i profilaktyka. Doświadczenia w stadninie oraz spacery w terenie leśnym z udziałem koni i alpak były naszym pomysłem na zapobieganie w środowisku dzieci i ich rodzin wszelkim nałogom oraz używkom, w tym nadużywaniu alkoholu. Dzięki realizacji zadań publicznych finansowanych przez Urząd Miasta Białegostoku obejmujących terapię zwierzętami, które zrealizowaliśmy w latach 2021 (objętych terapią 8 uczniów), 2022 (objętych terapią 24 uczniów), 2023 (objętych terapią 32 uczniów) coraz więcej dzieci z niepełnosprawnościami intelektualną oraz ruchową, a także autyzmem otrzymało wsparcie w ich rozwoju, w szczególności w sferze społecznej oraz emocjonalnej. Ponadto udziałem dzieci był wzrost samooceny, zmniejszenie ilości lęków i stanów napięcia oraz poprawa w sferze komunikacyjnej w szczególności u uczniów ze spektrum autyzmu.
Poprzez hipoterapię i alpakoterapię pokazujemy dzieciom oraz ich rodzinom nie tylko wpływ zwierząt na dobrostan dziecka, ale również inną, pozytywną drogę i możliwości wykorzystania własnego wolnego czasu niż czas spędzony z alkoholem czy innymi używkami. W zajęciach uczestniczyli chętni rodzice. Wspólne przeżywanie doświadczeń z udziałem zwierząt rodzica i dziecka miały na celu wzmocnienie ich relacji i więzi rodzinnych.
Zachęceni pozytywnymi skutkami hipoterapii i alpakoterapii planujemy kontynuować dotychczasowe, sprawdzone formy terapii zwierzętami w otoczeniu przyrody.
W roku szkolnym 2023/2024, w klasach V-VIII szkoły podstawowej, rozpoczęliśmy realizację Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego pt. „Trzymaj formę”. Głównym celem programu jest edukacja w zakresie kształtowania zdrowych nawyków żywieniowych wśród młodzieży oraz promowanie aktywności fizycznej. W ramach realizacji programu odbywają się zajęcia poruszające takie tematy jak: zbilansowane odżywianie, piramida zdrowego odżywiania, talerz zdrowia - owoce i warzywa, higiena i kultura spożywania posiłków. Promowana jest też regularna aktywność poprzez spacery, gimnastykę, ruch przy muzyce, korzystanie z roweru stacjonarnego itp.
Nasza szkoła po raz kolejny przystąpiła do obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu, w ramach kampanii zaplanowaliśmy szereg działań na rzecz propagowania bezpiecznego dostępu uczniów do zasobów internetowych oraz promocji ich pozytywnego wykorzystania.
Drodzy Rodzice zachęcamy do zapoznania się z materiałami dotyczącymi bezpiecznego korzystania z Internetu na stronie internetowej: https://www.saferinternet.pl/materialy-edukacyjne/poradniki-i-broszury/1.html
Nasza szkoła przystąpiła do realizacji programu antytytoniowej edukacji zdrowotnej "Bieg po zdrowie" w roku szkolnym 2023/24
Klasy biorące udział w programie: 8a,8b,8c,6c
Koordynator programu: K. Szymańska
Patroni honorowi programu
• Minister Zdrowia
• Minister Edukacji i Nauki
• Rzecznik Praw Dziecka
Rozpoczynamy realizację nowego programu pt. "Apteczka pierwszej pomocy emocjonalnej".
Najważniejszym celem programu Apteczka Pierwszej Pomocy Emocjonalnej jest promocja zdrowia i dobrego samopoczucia dzieci poprzez rozwijanie umiejętności społecznych i emocjonalnych, kształtowanie postaw optymizmu, wiary w siebie, pozytywnego nastawienia i życzliwości. Ważne jest nauczenie dziecka współpracy i budowania dobrych relacji z innymi, pielęgnowanie kreatywności, ciekawości oraz rozwijanie zdolności poznawczych. Realizacja programu powinna przyczynić się do rozwijania w dzieciach umiejętności radzenia sobie ze stresem i trudnościami poprzez budowanie pozytywnych przekonań, wiary w siebie i rozumienie innych.
W naszej szkole we współpracy z Powiatową stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Białymstoku realizowany jest program „Nie pal przy mnie proszę” adresowany do uczniów klas I-III szkoły podstawowej. Celem programu jest uświadomienie rodzicom i dzieciom jak szkodliwe jest palenie tytoniu a także uporządkowanie i poszerzenie wiadomości na temat zdrowia. Realizowane działania mają też uwrażliwić rodziców na problem biernego palenia. Koordynatorki programu Joanna Jurgiel i Dorota Zaniewska w listopadzie 2022 uczestniczyły w szkoleniu dotyczącym założeń i metod realizacji program „Nie pal przy mnie proszę” oraz wykładzie „Jak wdrażać i realizować programy profilaktyczne”. Działania programowe mające na celu profilaktykę antynikotynową zaplanowane są na okres od listopada 2022 r. do czerwca 2023 roku.
ul. Krakowska 19
15 - 875 Białystok
tel/fax (85) 742-13-41
Dyrektor Anna Małgorzata Samborska