• Kontrast
  • Tekst
  • Powiększenie
  • Skalowanie treści 100%
  • Aa Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%

ETNO-FOLK - historia

  • Napisane przez: A. Olech

Historia powstania Zespołu Muzycznego ETNO-FOLK sięga 2012 roku, kiedy to zafascynowani rytmami afrykańskiej muzyki stworzyliśmy cykl zajęć o charakterze etnicznym. Dzięki funduszom jakie otrzymaliśmy na realizację projektu dla uczniów z autyzmem zakupiliśmy oryginalne instrumenty Czarnego Lądu: ogromne bębny Djembe, marakasy, wuwuzele, guiro żaba, flet i grzechotki Shekere, Ocen Dream i kije deszczowe. Instrumenty zachwyciły w równym stopniu nas-prowadzące muzyczne spotkania jak i dzieci. Z zapałem wyruszyliśmy w świat pięknej, rytmicznej, a jednocześnie relaksującej krainy muzycznej Afryki. Naszą pierwszą afro-prezentacją było instrumentarium do utworu Stewe Milington „Fitst Light” z kijami deszczowymi w roli głównej. Musieliśmy uważać kiedy gramy ten utwór, bo zwykle zbierało się na deszcz po naszych występach;) Potem przyszedł czas na „Opowieści sawanny” oraz „W wielkiej dżungli”, gdzie wykorzystaliśmy bębny i dostępne nam perkusjonalia, a także dynamiczny Afro Circus „I Like to Move It”, który wręcz porywał do spontanicznego tańca-ku naszej radości- nawet najmniej ruchliwe dzieci. Wykorzystywaliśmy na spotkaniach także zabawy naśladowcze o tematyce afrykańskiej m.in. „Ambo Sambo” czy „Dżungla, dżungla”. Nasze umiejętności zdobyte podczas wspólnych spotkań w szkole zaprezentowaliśmy na VI Regionalnym Przeglądzie Twórczości Folklorystycznej Dzieci i Młodzieży w Białymstoku, który od tego czasu odwiedzaliśmy jako artyści systematycznie co rokuJ Oczywiście uszyliśmy odpowiednie stroje do występów, podczas których zawsze wzbudzaliśmy zainteresowanie. Już wtedy wiedzieliśmy, że nasza przygoda nie skończy się z ostatnimi zajęciami projektowymi, tylko będzie początkiem fantastycznych spotkań Zespołu Muzycznego, który z czasem nazwaliśmy ETNO-FOLK, ponieważ głównie bazujemy właśnie na takim gatunku muzycznym.

Kolejnym miejscem naszych muzycznych przygód stały się Bałkany i utwór Michała Lorenca „Taniec Eleny” oraz utwór „Różyca”, do których przygotowaliśmy dwa tańce wspierane instrumentalnie bębnami. Zaprezentowaliśmy je podczas Marszu Godności Osób Niepełnosprawnych.

Inna piękna muzyka wokół nas to utwór „EL condor pasa” i rytmy peruwiańskie. Ciekawy układ muzyczno-ruchowy z przygodą na łodzi w tle zaprezentowaliśmy oczywiście podczas kolejnego Przeglądu Folklorystycznego, gdzie wystąpiliśmy w oryginalnych strojach z Ameryki Południowej dzięki wsparciu p. Jurka. Oczywiście bębny i perkusjonalia towarzyszyły nam również w tej prezentacji.

W końcu dojrzeliśmy do naszej narodowej bazy muzycznej i rozpoczęliśmy odważnie próby nauki Poloneza. Przyznajemy, że łatwo nie było, ale opanowaliśmy układ i kroki. Udało się nam też je zaprezentować na deskach Opery Podlaskiej w pięknych szlacheckich strojach dzięki uprzejmości Kurpi Zielonych. Wyszło naprawdę dostojnie i z duchem tamtych czasów.

Przyszedł także czas na polski folklor, kiedy opracowaliśmy układ taneczny „W moim ogródeczku” oraz prezentację muzyczno- teatralną „Noc sobótkowa”. Skoczna muzyka oraz tradycje nocy sobótkowej z uroczymi wiankami pozostanie na długo w naszej pamięci.

Poza typowymi gatunkami muzyki etno i folk mamy w swojej bazie także opracowania rytmiczno- naśladowcze związane z cyklem pór roku, prezentacje z rekwizytem, tańce narodowościowe (żydowskie, greckie) oraz typowo rytmiczne utwory wykorzystujące proste i dostępne nam perkusjonalia. Nierzadko prezentowaliśmy je na uroczystościach szkolnych lub występach o szerszym zasięgu np. Majówce Integracyjnej.

Nasz zespół prowadzimy zwykle w trio: Dorota Zaniewska, Ala Olech i Justyna Trochimczuk. Wspierają nas fantastycznie koleżanki: Ala Wysocka, Olga Ziółkowska, Ania Zalewska i Krysia Szymańska oraz wspaniały Jurek Kruszewski, którym bardzo dziękujemy za współpracę przez te wszystkie lata istnienia zespołu i mamy nadzieję na więcej.

Zapraszamy do foto-muzycznych wspomnień.

Współpracujemy

  • Erasmus+
  • Fundacja Drzewo i Jutro
  • Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa
  • Leroy Merlin
  • Chronimy Dzieci
  • Fundacja Sedeka
  • Olimpiady Specjalne
  • Szkoła Współpracy
  • Stowarzyszenie RMW

    © Wszystkie prawa zastrzeżone.

    Powrót do góry